چه غذا های مارا کم حافظه می کنند؟

چه غذایی اثر منفی بر کنکور دارد

 چه غذاهایی را نباید خورد؟

گرسنه ها کم حافظه می شوند

تاثیر رژیم غذایی نادرست بر حافظه

مغز ما انرژی اصلی خود را از سوزاندن کربوهیدرات و تبدیل آن به قند گلوکز تامین می کند. در نتیجه اگر ما بموقع سه وعده اصلی غذایی مان را نخوریم و در این وعده ها به اندازه کافی نشاسته از طریق برنج، سیب زمینی و نان دریافت نکنیم، قند خون پایین آمده و فرد بی حوصله می شود و تمرکز و قدرت یادگیری اش به حداقل می رسد. البته به یاد داشته باشید مصرف قندهای ساده در قالب انواع شیرینی همچون شکلات، آب نبات، تافی، نقل، پولکی و شیرینی های خشک و تر با افزایش ناگهانی قند خون موجب تسریع ترشح انسولین شده و در اثر افت قند، فرد را دچار آشفتگی، عدم تمرکز و اختلال در حافظه می کند. بهترین وعده ای که قدرت حافظه را بالا می برد خوردن صبحانه ای کامل است که می تواند عملکرد مغز را در طول روز افزایش دهد.

البته بیشتر متخصصان علوم غذایی بر این باورند که حذف وعده شام می تواند در کارکرد مغز اختلال ایجاد کند و معمولا این اختلال موجب پایین آمدن تمرکز در افرادی می شود که رژیم غذایی دارند و سرخود وعده شام را حذف کرده ند.

 

 غذاهایی که ما را کم حافظه می کن؟

عادات غذایی نادرست همچون مصرف توامان غذاهای آهن دار یا قرص آهن با لبنیات، چای، قهوه و بخصوص نوشابه های سیاه حاوی «کولا» که متاسفانه این روزها در سفره ما ایرانی ها بسیار دیده می شود و هیچ گاه به این نکته توجه نشده است که این نوشیدنی به دلیل کافئین زیاد، حتی بیش از چای و قهوه، از جذب آهن و روی غذاهای گوشتی که تقویت کننده حافظه است می کاهد.

خوب است بدانید کولا نام درختی است که از پودر دانه های آن در نوشابه های غیرالکلی استفاده می شود. این پودر رنگ قرمز قهوه ای دارد و نوشابه را رنگی می کند. البته پایه اصلی رنگ نوشابه های سیاه از کارامل (قند سوخته) است. کولا حاوی کافئین، تئوبرومین و درصدی تانن است و عملکردی شبیه به چای و قهوه دارد.

غذاهای دیگری که می تواند بر حافظه ما تاثیر نامطلوب بگذارد، غذاهای کنسروی، انواع سوسیس، کالباس، ناگت ها، غذاهای پرچرب، سرخ شده و فرآورده های دودی و نمک سود هستند که بیشتر از همه بر رشد مغز جنین و هوش کودکان تاثیر منفی دارد. تحقیقات نشان داده است، افرادی که به طور منظم از غذاهای ناسالم و غیرمغذی استفاده می کنند دچار زوال مغز و کمبود قدرت حافظه می شوند.

بد نیست بدانید کم خوری که موجب لاغری مفرط و نرسیدن مواد مغذی به بدن می شود و چاقی و اضافه وزن که در اثر دریافت بیش از حد مواد پرکالری موجب اختلال در جذب می شود می تواند هر دو برای حافظه مضر باشد.

در مصرف کندر احتیاط کنید

 

بسیاری از افراد بخصوص سالمندان، دانش آموزان و دانشجویان بر این باورند که کندر می تواند موجب افزایش حافظه آنها شود و حتی برخی زنان برای افزایش هوش کودک شان در آینده در دوران بارداری از این صمغ گیاهی استفاده می کنند. اما آیا واقعا کندر ضریب هوشی کودک را بالا می برد و مقوی حافظه است؟

به گفته متخصصان کندر می تواند تا حدودی موجب افزایش هوش کودک شود، اما مادران باردار باید مراقب باشند که مصرف بیش از حد کندر بخصوص در ماه های اول حاملگی می تواند خطرناک و حتی موجب بیش فعالی کودک و مشکلات متعدد در آینده کودک شود و در نتیجه زنان باردار در صورت مصرف باید حتما تحت نظر پزشک از این صمغ استفاده کنند.

متخصصان طب سنتی بر این عقیده اند که کندر برای حافظه و تمرکز سالمندان و سالخوردگان انتخاب مناسبی است، اما برای همه افراد دچار ضعف حافظه قابل تجویز نیست و حتی مصرف نامتناسب و بیش از حد آن می تواند به تشویش و کاهش حافظه نیز منجر شود و در افراد مستعد موجب پرفشاری و تغلیظ خون و گرفتگی عروق شود و خوردن آن در دوران عادت ماهانه خانم ها توصیه نشده است و در گرم مزاجان می تواند موجب بی خوابی، سردرد و تشدید اضطراب شود.

این را هم بدانید کندر یک نوع خوراکی و یک نوع غیرخوراکی دارد که نوع دوم را بیشتر به همراه اسپند دود می کنند و از رایحه دل انگیز آن نفع می برند. انواع غیرخوراکی کندر سمی و مسمومیت زا بوده و در هنگام خرید باید حتما از خوراکی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

دپارتمان تغذیه گروه آموزشی پرتوی20