غذا هایی که حافظه را تقویت می کنند؟

غذا های مقوی کنکور

 ایا واقعا غذایی وجود دارد برای تقویت حافظه وتمرکز؟

ایا خوردن گوشت قرمز باعث تقویت حافظه می شود؟

لازم است بدانید تغذیه مناسب می تواند روی حافظه تاثیر مطلوب گذارد و این تاثیر در زمانی که جنین در رحم مادر است با توجه به خورد و خوراک مناسب زن باردار بخصوص در سه ماهه اول و تا زمانی که مغز کودک در حال رشد و تکامل است می تواند در افزایش هوش و ارتقا حافظه از هر زمان دیگری عملکرد بهتری داشته باشد.البته ما می توانیم در تمام سنین حافظه کوتاه یا بلندمدت خود را با کمک مواد غذایی سالم تقویت کنیم، اما تاثیر این تقویت خارق العاده نخواهد بود؛ یعنی نباید انتظار داشته باشیم که با وارد کردن یک یا دو غذای تقویت کننده ذهن در برنامه غذایی مان فیلسوف یا دانشمند شویم.

 

غذاهای تقویت کننده حافظه 

بیشترین پرسشی که خانواده ها می پرسند این است که خود یا فرزندانمان چه غذاهایی را بخوریم که قدرت حافظه و یادگیری مان افزایش یابد؟ ماهی ها بخصوص انواع پرچرب آن مثل انواع ماهی های آزاد، سالمون، ساردین، میگو، قزل آلا، کیلکا، خال مخالی و روغن های زیتون، کانولا و کتان به دلیل داشتن چربی امگا3، از سوی متخصصان توصیه می شود. میوه ها و سبزی هایی همچون مرکبات بویژه گریپ فروت، سیب، آلو، انگور، انجیر، خرما، توت فرنگی، انار، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، هویج، سویا و انواع مغزها بویژه بادام، گردو و کنجد به دلیل بهبود بخشیدن به عملکرد سلول های عصبی مغز، جوانه گندم، برنج قهوه ای، جوی دوسر، عدس، تخمه آفتابگردان و لبنیات پروبیوتیک چون سرشار از ویتامین های گروه B هستند و همچنین استشمام رایحه دل انگیز لیموترش نیز با افزایش سطح هوشیاری، موجب تسریع در تصمیم گیری و تقویت تمرکز می شود.

 

مصرف گوشت قرمز هم توصیه می شود

انواع گوشت قرمز همچون گوشت گوساله کم چرب، گوشت شترمرغ، گوشت شتر و گوشت بوقلمون، تخم مرغ، تخم بلدرچین و دل و جگر به دلیل داشتن آهن زیاد در افرادی که دچار کم خونی ناشی از فقر آهن هستند موجب بهبود تمرکز و افزایش قدرت یادگیری می شود.

لازم است بدانید اگر میزان آهن خون کم باشد، اکسیژن به اندازه کافی به سلول های مغز نمی رسد و همین موضوع باعث می شود که فرد دچار کم حافظگی شود. بهتر است خانم ها در دوران عادت ماهانه برای پیشگیری از کاهش تمرکز با نظر پزشک از مکمل های آهن و اسیدفولیک استفاده کنند؛ علاوه بر گوشت، در آلو، حبوبات، سویا، تخمه کدو و فرآورده های دریایی نیز آهن وجود دارد، اما در مقایسه، آهن گوشت قرمز از نظر میزان و قدرت جذب عملکرد بهتری دارد.

خوب است بدانید افرادی که دچار اختلالات غده تیروئید هستند باید همزمان با مصرف دارو از ماهی و نمک های یددار استفاده کنند. زیرا کمبود ید می تواند از قدرت تمرکز و حافظه بکاهد و زمینه بروز افسردگی را مهیا سازد. برای نفع بردن از ید نمک، این چاشنی را سر سفره یا در اواخر پخت به غذا بیفزایید.